Publicerad: 9 september, 2010 - 07:57
VA-arbete i Munktorp påbörjas v37
Hushållen från Macksta till Munktorp kan under vecka 37 drabbas av missfärgat vatten ur kranarna på grund av ett förberedande arbete som Tekniska kontoret kommer att genomföra.
Alla abbonenter som är kopplade till ledningen från Macksta ända ut till Munktorp kommer vecka 37 att råka ut för det arbete som Tekniska kontoret kommer att genomföra. Man ska kontrollera ventiler inför renspolning av vattenledningen till Munktorp och ledningsnätet i Munktorp.
- Arbetet kommer att ske under natten för att minimera olägenheter för abbonenterna eftersom kortare avstängningar kommer att bli nödvändiga, säger Paul Gustavsson på Tekniska kontoret. Under tiden vi arbetar kan man också råka ut för missfärgat vatten, som är ofarligt. Om det missfärgade vattnet inte försvinner trots att man spolar ett tag kan man höra av sig till mig.
Tidpunkterna för renspolningen av vattenledningen kommer senare. För mer information, kontakta Paul på 0221-25229.

Kristina Eriksson



Stort grattis till alla födelsedagsbarn, brudpar och nyfödda.








Våra regler för kommentarer:
- Kommentera i vänlig och civiliserad ton.
- Håll dig till ämnet
...och detta är förbjudet:
- Att med detaljer eller ord kränka anhöriga eller berörda personer.
- Kommentarer om etnisk tillhörighet, sexuell läggning, kön, politisk tillhörighet eller religion om det saknar betydelse i själva sammanhanget.
- Svordomar eller liknande obscena ord.
- Inlägg som avviker från ämnet.
- Trams, obegripligheter och nonsens.
- Hot, trakasserier, lögner, skvaller, personangrepp eller ärekränkande inlägg.
- Uppmanande till brott eller inlägg som bryter mot Yttrandefrihetsgrundlagen (YGL 1991:1469).
- Att försöka dölja sin identitet - för redaktionen - med anonyma mejl- och internettjänster.
Kommentarsfunktionen tillhandahålls och övervakas i enlighet med den så kallade BBS-lagen, Lagen om ansvar för elektroniska anslagstavlor (1998:112).
Det innebär att den som skriver kommentaren är personligen ansvarig för innehållet i kommentaren och kan ställas inför rätta.
Redaktionen granskar och tar vid behov bort inlägg som bryter mot lagen (1998:112) och de uppsatta kommentarsreglerna.
Kommentarsfunktionen följer också tidningens pressetiska hållning.
Användare som upprepade gånger bryter mot reglerna kommer att stängas av.