Kolsva
06:03 | 12 maj 2023

Tjuv bröt sig in hos Ica Supermarket i Kolsva

Flera luckor hittades öppna i butiken.

Ica Supermarket i Kolsva. Foto: Magazin24/arkiv

Vid 03-tiden under natten till torsdagen fick polisen in ett larm om att det skett ett inbrott på Ica Supermarket i Kolsva. Inringaren hade sett att entrédörren var uppbruten samt att det låg större mängder snus utanför butiken.

En polispatrull anlände till platsen kort därefter. De kunde konstatera att det låg snus på golvet inne i butiken samt att flertalet luckor bakom disken till förbutiken var öppna. Tjuven eller tjuvarna var borta när polisen kom till platsen. Händelsen rubriceras som stöld genom inbrott och i nuläget finns ingen misstänkt för brottet.

Fler polisiära händelser från onsdagen (den 10 maj): 

  • Vid 15-tiden inträffade en ringa stöld vid ÖoB i Köping. Enligt polisen stoppades en man i 35-årsåldern efter att han varit inne i butiken, plockat på sig fiskedrag och sen lämnat utan att betala för sig. En anmälan om ringa stöld har upprättats med mannen i 35-årsåldern som misstänkt.
  • Vid 18-tiden skedde en stöld på Hemköp i Köping. Enligt polisens rapport har en man tagit gods till okänt värde, troligtvis rör det sig om en större mängd kött. Butikspersonalen hann inte stoppa mannen och polisen kunde inte hitta på honom.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020