Polisen varnar för skimming av kontokort
Framförallt företagare bör vara extra försiktiga.
Framförallt företagare bör vara extra försiktiga.
På kort tid har Polismyndigheten fått in två anmälningar om så kallad skimming, där bedragare läser av kontokortet när det förs in i automaten. De brott som anmälts har hittills inträffat i Stockholm och Uppsala och detta har skett på mackar/tankningsstationer. Polisen vill nu varna för att denna typ av brott även kan drabba Västmanland och Västra Mälardalen.
”Erfarenheten är att när denna typ av brott blir aktuellt så inträffar många brott inom en snar framtid, så brukar det se ut. Oftast skimmar man företagskort, för de har oftast höga beloppsgränser på krediter. Företagare bör vara extra försiktiga men alla kan drabbas”, skriver polisen på sin hemsida.
Skimming går till så här:
”Det man gör är att man läser av kontokortet när det förs in i automaten. Gärningsmännen har då på automaten monterat en avläsningsutrustning, där man sticker in kortet. (När man sticker in kortet ska man känna efter att all utrustning sitter fast i automaten. Sitter något löst avbryter man tankningen och ringer ägaren och polisen på 112.) Vid knappsatsen, som man slår in koden på till kortet, har gärningsmannen satt en liten kamera som är stor som ett knappnålshuvud. Med hjälp av kameran ser gärningsmannen inslagningen av koden”.
Om du tror att något inte står rätt till ska du göra följande:
”Kontrollera om det ser konstigt ut kring knappsatsen och om man ser något hål i utrustningen som kan vara en kamera. Vid misstanke om att inte allt står rätt till vid automaten ring 112 och anmäl det”.