12-årige Alfred Bylund redan på rull mot en lysande racingkarriär
Alfred Bylund från Valskog är ett namn att hålla koll på när han nu kommer klättra upp ett steg i kartingkarriären.
Alfred Bylund från Valskog är ett namn att hålla koll på när han nu kommer klättra upp ett steg i kartingkarriären.
Alla stora namn i racingvärlden har börjat sin bana i Formula Kart. Det är en språngbräda för många motorsportsutövare. En skola som fostrar och trimmar killar och tjejer för att komma så långt som man bara kan inom motorsportens svåråtkomliga toppskikt.
I Valskog hittar vi familjen Bylund där pappa Frederick Bylund satsar massor av tid, pengar och engagemang på sonen Alfred och hans karriär. Motorsport kräver både vilja, mod och inte minst pengar. Därför är bilsporten något som många väjer för. Men inte Bylunds. Alfred har motorsport i blodet flera generationer tillbaka.
Frederick Bylunds pappa körde både rally och racing. Frederick själv körde racing i Volvo original, Camaro cup och Legends-klassen.
– Man har växt upp i ett bilsportsgarage, säger Frederick.
Flera bra resultat gjordes men nu är det fullt fokus på att vara kartingpappa.
Trots stor racingrutin från pappa Frederick så lär han sig nya saker hela tiden vad det gäller bland annat inställningar. Team Bylund jobbar oförtröttligt med att meka och åka tävling. Under säsong körs en eller till och med två tävlingar per helg. Det blir många mil runt hela Sverige i servicebussen.
Första SM-deltävlingen för Alfred kördes i skånska Klippan tidigare under säsongen.
– Alla träningsvarv gick fint, men sen när tidskvalet skulle igång så kom en pytteliten del av bränslefiltret in i förgasaren, trots att det var helt nytt, som gjorde Alfreds chanser till en framskjuten placering allt sämre.
Det vill säga. start långt bak på gridden. Alfreds rätta tävlingsinstinkt kom fram och en uppkörning som heter duga gjorde att Alfred slutade på topp.
– Jag var överlägsen, säger en stolt Alfred som kör för SMK Västerås Karting.

Alfreds egna mål med sin karriär är glasklar – Formel 1så klart.
Men alla som vill dit vet också hur mikroskopisk chans det är att komma dit. Det finns exempel på unga killar i 12 -13 års åldern som redan i den åldern plockas upp av F1 team som håller tentaklerna ute och ser potential i talanger runt om i världen.
Motivationen och viljan måste vara på topp hela tiden för att utnyttja och se varje tillfälle att synas och göra bra resultat och magnifika uppkörningar. Något som Alfred lyckats med hittills.
Finns då chanserna att komma vidare i karriären?
– Nu tar vi i ordentligt, men världsmästaren i Formel 1 Lando Norris från England har startat ett program för unga talanger där man själv skickar in och presenterar sig. Något Alfred givetvis gjort, säger Frederick.
– Ringer Lando Norris blir jag förvånad, säger en taggad Alfred.
Nu har Alfred kört J60 klassen, en klass som har 60 kubiks motorer och cirka 15 hästkrafter.
– Toppfart på uppåt 100 km/h, säger Alfred.
– Nästa år siktar vi på att växla upp till OKJ-klassen som har cirka 35 hästar, ett naturligt steg efter fem år i sporten.
Man får komma ihåg att även juniornivå och J6-klassen Alfred rattar är väldigt konkurrensutsatt och alla är vinnarskallar.
– Tuffa konkurrenter på banan men bästa vänner vid sidan om banan, även de äldre ser efter och coachar de här yngre killarna, det är fint att se, säger Frederick.
– Man får kompisar över hela Sverige, från Skåne till Norrland, flikar Alfred in.

Vintern är som naturligt lugn. Men sportlovsveckan tillbringade Bylunds i kartingens hemland Italien och Garda. En resa man planerar även för 2027.
Det var givande och gavs många tillfällen med mycket åkande hela veckan bland toppteam och toppnamn i sporten. Något Alfred kunde mäta sig bra med i jämförelse.
Under året har Alfred kört flera serier men Mellansvenska Kartingserien är en tuff serie där Alfreds potential verkligen visat sig. Inför finalen den 20/9 låg han trea i serien, en placering han kunde försvara efter en fin andraplats i finalen. Magazin24 tackar för pratstunden och önskar lycka till i framtiden.