Insänt/Bowling
14:06 | 24 mars 2025

Peter Saino – årets segrare i Västmanlandstouren

IKW/KBK:s Carl Eklund knep tredjeplatsen.

Carl Eklund, Peter Saino och Felix Möller.

Efter fyra veckors kvalande på O’Learys i Köping så är Västmanlandstouren klar. Peter Saino, som representerar Pin Club, stred mot alla finalisterna och blev obesegrad i finalrundan.

Årets tävling var den svåraste på länge med en svår banprofil som var utmanande. Väldigt många hade problem men till slut efter en lång söndag så står Peter Saino som vinnare. Felix Möller (Stureby BK) slutade tvåa och Carl Eklund (IKW/Köping BK) slutade trea i totalen.

Text: IKW/Köping BK


Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.

Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020