Köping
08:16 | 22 oktober 2019

Regionen: Försiktig optimism om planerade operationer i Köping

Sjukhuset har fått in mer material.

Köpings sjukhus. Foto: Gunilla Skogman/arkiv

Under måndagen kunde Region Västmanland konstatera att mer sjukvårdsmaterial har levererats efter den senaste veckans problem, bland annat till sjukhuset i Köping.

Det gör att regionen nu hoppas kunna återuppta dagkirurgin i Köping från och med onsdag. Regionen kvarstår samtidigt i stabsläge tills vidare.

– Detta bygger naturligtvis på att vi de kommande dagarna fortsätter att få in sjukvårdsmateriel i den omfattning vi fått idag, tillika att de specifika leveranser med viss utrustning vi väntar på verkligen kommer, säger biträdande sjukvårdsdirektör Liselott Sjöqvist i ett pressmeddelande.

Under måndagen pågick ett intensivt arbete med att packa upp och sortera sjukvårdsmaterial för vidare transport ut i sjukvården.

Regionen meddelar att inflödet av sjukvårdsmaterial kommer nu till hälften från Apotekstjänst AB och till hälften från övriga leverantörer, vilka anlitats sedan Apotekstjänst leveransproblem började för ett par veckor sedan.

”Leveranserna är fortfarande ojämna vad gäller innehåll. Vissa artiklar finns det nu gott om, för andra råder det brist”, skriver de i pressmeddelandet.

– Till exempel konstaterar vi att det råder brist på flera olika sterilprodukter, säger Liselott Sjöqvist.

Region Västmanland bedömer att leveransproblemen kommer att finnas kvar för en överskådlig tid framöver. Regionen kommer därför att inrätta en särskild arbetsgrupp med uppgift att säkra den långsiktiga försörjningen av sjukvårdsmaterial ur ett strategiskt perspektiv.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020