Jazzkonsert i Kung Karls kyrka
Pianisten Torbjörn Gulz och saxofonisten och klarinettisten Fredrik Ljungkvist gästar.
Pianisten Torbjörn Gulz och saxofonisten och klarinettisten Fredrik Ljungkvist gästar.
Nästa torsdag, den 20 november klockan 18.00, gästar pianisten Torbjörn Gulz och saxofonisten och klarinettisten Fredrik Ljungkvist Kung Karls kyrka i Kungsör. Konserten arrangeras av Kungsörs kommun i samarbete med Svenska kyrkan.
Fredrik Ljungkvist räknas till de mest framträdande profilerna inom den skandinaviska jazzscenen. Han har medverkat i grupper som Atomic, Yun Kan 5/10 och Fire! Orchestra och har en omfattande internationell turnéverksamhet bakom sig. Bland utmärkelserna märks Jazzkatten, Gullinpriset och Jan Johansson-stipendiet.
Torbjörn Gulz har en lång karriär som pianist och kompositör och har samarbetat med en rad ledande svenska jazzmusiker, bland dem Jonas Kullhammar, Jeanette Lindström och Fredrik Norén. Han är dessutom verksam som pedagog vid Kungliga Musikhögskolan.
Musikerna lärde känna varandra på Skurups folkhögskola 1987 och har sedan dess återkommande spelat tillsammans i olika konstellationer, bland annat i Fredrik Ljungkvist Quartet och Fredrik Norén Band, samt arbetat sida vid sida som lärare på Kungliga Musikhögskolan.
Kvällens program bjuder på originalmusik av båda artisterna samt ett urval jazzstandards.