Köping
06:27 | 20 mars 2026

Lista: Filip och Fredriks starkaste ögonblick

Samtidigt som Filip Hammar och Fredrik Wikingsson jobbar med dokumentären om Björn Borg djupdyker Magazin24 i parets klipp-skatt genom åren.

Fredrik Wikingsson och Filip Hammar. Foto: Margareta Bloom Sandebäck

När Köpingssonen Filip Hammar och den ständige medbrottslingen Fredrik Wikingsson fick en chans i nationell tv var delar av den svenska kritikerkåren inte nådig.

Insatsen som tittarombudsmän i ”Hello Sydney”, år 2000, sågades på flera håll och där och då låg det herravälde duon kom att jobba sig till en bra bit bort.

Men resten är svensk mediehistoria och en framgångssaga, som gång på gång skrivits om.

Och när Hammar och Wikingsson riskerat att hamna i, säg, ett eventuellt tramsigt humorfack, har riktningen ändrats och flera gånger ersatts av journalistik som väckt både starka känslor och genererat såväl priser som inkomster, tillräckliga för att till exempel täcka ett extravagant boende i Los Angeles, där Filip Hammar haft sin bas i många år.

Filip Hammar och Fredrik Wikingsson. Här med Mikael Persbrandt, i samband med premiären av filmen Tårtgeneralen. Foto: Mini Gemoll

Kort och gott: Filip och Fredrik har, efter att åtminstone en rätt stor andel svenskar rynkat på näsan åt dem i början, växt till att idag vara makthavare inom landets nöjesindustri.

Att paret nu gör dokumentären om nationalikonen Björn Borg? Logiskt, inte minst efter succén med ”Tårtgeneralen” och ”Den sista resan”.

Allvaret till trots har ändå den långa karriären bjudit på mängder av oförglömliga ögonblick av direkt humor. Den fullständiga oförutsägbarheten är återkommande. Men det är också värmen i de många mötena med människor i marginalen, som annars inte fått jättemycket uppmärksamhet. Åtminstone inte i liknande sammanhang.

Lars Hammar, Fredrik Wikingsson och Filip Hammar i ”Den sista resan”. Foto: Nexico/ distribution Nordisk Film

Här är fem starka klipp från åren som gått. Utan inbörds ranking. Det är enkelt att hitta lika många till, men tillsammans bildar de ändå en slags exposé över något som i allra högsta grad fortfarande pågår:

  • Mötet med Billy Tang: Filip och Fredrik tvingas in i ett Jägermeister-race med den minst sagt excentriske Borlängekrögaren, som också återkommer i flera andra av parets produktioner.
  • ”Tag det rätta, tag Cloetta”: Filip och Fredrik letar upp rösten bakom den klassiska reklamen. Försöker härma honom och landar…halvfel. 
  • Könsbyte i Trollhättan: Under serien ”Får vi följa med” praoade Filip och Fredrik på en pizzeria i Trollhättan. In kliver en kvinna, som Filip misstänker kan ha varit en man.
  • Sveriges kåtaste 77-åring: I 100 höjdare möter Filip och Fredrik ”Sveriges äldste kroppsbyggare”. Men Golge Jacobsson visar sig vara betydligt mer än så.
  • Testa glass med Thorsten Flinck: Ett ganska givet gig för Filip och Fredrik, där skandalskådisen förstås levererar en oförglömlig tv-stund.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020