SÄG DIN MENING
IDAG

Porten till Mälardalen!

”Positiva tankar sätter skönhetens prägel på ditt ansikte”.

De orden hängde i form av en bonad på väggen hemma hos min farmor och farfar för många år sedan. Bonaden hängde under spegeln i sovrummet och skulle mana till att möta dagen med de tankar som ger hopp och inte låta de funderingar som plöjer rynkor i ansiktet sätta ton för dagen.

I denna tid med industrier som flyttar, svarta hål i budgetar och känslor av famlande efter en framtid skulle vi i Köping behöva hänga upp en bonad med maning till positiva tankar. För Köping är ingen stad och kommun att plöja bekymrade rynkor i. Köping är en stad att så och skörda i. Den tanken slog mig en morgon efter att ha kört genom staden i skir försommargrönska. Här finns mycket, mycket mer än vad vi kanske inser i den vardagliga lunken.

Historien bär på många exempel där människor har sått och skördat i Köping, människor som har sett möjligheter, fördelar och det unika. T ex har hela Volvo-industrins existens i Köping sin grund i en mans åsyn av det forsande vattnet i ån. ”Det ska driva mina maskiner” var hans tanke i ett Köping som hostade dystert i 1850-talets armod.
Köping ligger i Mälardalen, den region som bidrar mest till Sveriges BNP. Bara det är ett frö att plantera och låta gro. Staden ligger vid Mälarens västra ände, eller början om man så vill. Här finns hamnen, både den industriella och den pittoreska med sina kajplatser för fritidsbåtar. Det engelska ordet för hamn är ”port” och varför inte leka med orden och kalla Köping för ”Porten till Mälardalen” och slå mynt av det.

Stora torget är en vackert målad tavla vars nyanser skiner extra skönt när sommarsolen skiner på fasaderna i nyrenässans och rådhusets sirligt gräddvita huskropp. Skönhet lockar, inte bara turister utan även dem som funderar över var de ska slå ner sina bopålar.

I Köping finns en kreativitet och en anda som många andra städer av samma storlek saknar. Den kreativiteten är ett frö i sig men behöver vattnas med positiva tankar för att kunna växa och inte förtvina i den hopplösa plogfåran. Köping kan och Köping vill på sin unika plats i Mälardalen.

Låt oss hänga upp en bonad vid E18 likt den som hängde i mina farföräldrars sovrum. ”Köping! Porten till Mälardalen!” skulle kunna sätta skönhets prägel på tankarna och med det också skönhetens prägel på Köpings ansikte.

Erik Magnusson


Det här är en säg-din-mening-artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna. Vill du skriva till Säg din mening? Skicka in en text här. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020