Köping
IDAG

Kvinna döms för grovt rattfylleri – drack vin under bilfärd

Straffet blir villkorlig dom och samhällstjänst.

Grafik: Magazin24

Västmanlands tingsrätt meddelade i en dom under torsdagen att en kvinna i 35-årsåldern från Köping döms för grovt rattfylleri efter en bilfärd i Hallstahammar den 2 maj i år.

Kvinnan stoppades av polis på Eriksbergsvägen och ett utandningsprov visade en alkoholkoncentration på 0,58 milligram per liter, vilket överstiger gränsen för grovt rattfylleri som är 0,50 milligram.

Under rättegången erkände kvinnan brottet. Hon uppgav att hon hade druckit omkring två liter vin under en period på cirka fem timmar och att alkoholkonsumtionen skett medan hon körde. Enligt hennes egna uppgifter kände hon sig inte berusad. Hon berättade också att hon hade kört i ungefär 20 minuter på motorväg innan hon stoppades av polisen.

Tingsrätten konstaterar att grovt rattfylleri normalt leder till fängelse, men att det i det här fallet finns omständigheter som talar för en lindrigare påföljd. Domstolen pekar bland annat på att alkoholkoncentrationen varit förhållandevis låg i förhållande till gränsen för grovt rattfylleri och att körningen bedömts ha inneburit liten eller ingen trafikfara.

Påföljden bestäms därför till villkorlig dom i kombination med 40 timmars samhällstjänst. Om fängelse hade valts som påföljd skulle straffet ha blivit en månads fängelse.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020