Varsel oroar
Hur ska kvaliteten i förskolan kunna bevaras med färre vuxna?
Hur ska kvaliteten i förskolan kunna bevaras med färre vuxna?
Nu har kommunens förskolepersonal fått besked om att ett varsel planeras som kan omfatta 25 barnskötare och förskollärare. Beskedet kommer dessutom precis innan sommarsemestern, vilket lämnar många medarbetare med en stor oro inför framtiden.
Kommunledningen hänvisar till att antalet barn i förskolan har minskat och att verksamheten därför måste anpassas. Det är ett faktum att barnkullarna blivit mindre. Men det som saknas i resonemanget är en öppen diskussion om vilka konsekvenser personalminskningarna får för barnen och för verksamhetens kvalitet.
Redan idag vittnar många medarbetare om en pressad arbetssituation. Avdelningar slås ihop, grupper fylls till max och det är inte ovanligt att pedagoger saknas på grund av sjukdom, vård av barn eller andra frånvaroskäl. Samtidigt förväntas verksamheten upprätthålla samma kvalitet, samma trygghet och samma undervisning som tidigare.
Hur ska det gå till med färre vuxna?
Vi vet idag hur viktig anknytning och relationer är för barns utveckling. Förskolan är inte bara en plats där barn vistas medan föräldrar arbetar. Den är en pedagogisk verksamhet där barn behöver trygga och närvarande vuxna som har tid att se, lyssna och stötta varje individ.
När grupper blir större och personalen färre riskerar barnen att bli de som får betala priset. Möjligheten att planera, genomföra och följa upp undervisningen minskar. Tiden för varje barn blir mindre. Belastningen på de medarbetare som blir kvar ökar.
Kommunen säger att kvaliteten ska bestå. Men många av oss som arbetar i verksamheten ställer oss frågan: Hur ska kvaliteten kunna behållas eller till och med utvecklas när resurserna samtidigt minskar?
Det handlar inte bara om dagens situation. Det handlar om vilken förskola vi vill ha i framtiden. Om vi på allvar menar att barnen är vår viktigaste investering måste också de beslut som fattas spegla det.
Vi efterlyser därför en ärlig och öppen dialog om vilka konsekvenser dessa neddragningar får – inte bara för personalen utan framför allt för barnen.
Förskolan är en investering i framtiden, inte en kostnadspost att minska när ekonomin blir ansträngd.
//”Oroliga pedagoger”

Det här är en säg-din-mening-artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna. Vill du skriva till Säg din mening? Skicka in en text här. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.