Insänt
IDAG

Höststart för Aktiva Seniorer i Köping

Vi inledde, som vi brukar göra, höstens aktiviteter med en god lunch. Denna gång på Terrassen i Folkets Hus.

Ordförande Eva Elmegård hälsade alla hjärtligt välkomna och passade också på att informera om att en aktivitet utgått ur programmet, Hagateaterns uppsättning av Vi betalar inte! Vi betalar inte! av DarioFo. Däremot kan man som medlem i en av pensionärsföreningarna själv boka det datum som passar bäst, till ett mycket förmånligt pris. Information finns på vår hemsida.

Till förrätt bjöds vi på en fräsch sallad med mjukt bröd. Varmrätten bestod av ugnsbakad lax, dillpotatismos och vitvinssås med räkor samt kaffe och kaka som avslutning.

Efter ett långt sommaruppehåll, då man inte träffats, finns mycket att dryfta. Stämningen var god och ljudnivån ganska hög. Det känns bra att ”komma igång” igen.

Text och bild: Lena Hedberg


Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.

Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020