Nyheter
08:39 | 17 augusti 2018

Kallberg: ”Slå sönder de kriminella gängens affärsmodell”

Magazin24-krönikören och säkerhetsforskaren har förslag på åtgärder efter bilbränderna.

Magazin24:s krönikör Jan Kallberg, professor och säkerhetsforskare verksam i New York, USA.

Bilbränder på Frölunda torg i Göteborg har varit en av de stora nyheterna i riksmedia den gångna veckan. Många har uttalat sig med förslag på åtgärder efter händelserna – inte minst från politiskt håll.

Nu ger sig Magazin24:s krönikör Jan Kallberg in i debatten. Säkerhetsforskaren och professorn, som till vardags är verksam i New York, USA, presenterar i en debattartikel som SVT publicerat nio förslag för att slå sönder de kriminella gängens affärsmodell.

”Det finns en betydande internationell erfarenhet av hur man som samhälle bryter ner gängkriminalitet – men detta återfinns inte i det svenska politiska samtalet”, skriver Kallberg i debattartikeln.

Kallberg för fram synpunkter som han saknar i den svenska debatten:

”Det handlar inte om civilsamhälle, fritidsgårdar och nolltolerans mot att kasta godispapper – utan den enda effektiva vägen att bli av med de kriminella gängen är att slå sönder deras affärsmodell.”

Citatet följs av nio förslag på åtgärder för att komma åt de kriminella gängen. Bland annat förespråkar Kallberg att myndigheter ska samordnas för att kunna avbryta bidragsbetalningar till personer med inkomster från kriminell verksamhet. Professorn vill också tillåta polisen att göra brottsprovokation.

Debattartikeln kan läsas i sin helhet här (länk till svt.se).

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020