Köpingsbandet vann – blir förband till Brolle
Guitar Tom and the High Cats får uppträda på Classic Car Week i Rättvik.
Guitar Tom and the High Cats får uppträda på Classic Car Week i Rättvik.
I tisdags ställde Köpingsbandet Guitar Tom and the High Cats upp i kvaltävlingen Music Challenge 2018 i Rättvik. I potten låg chansen att få uppträda som förband till Brolle på folkfesten Classic Car Week i början av augusti.
Guitar Tom och kompani tog tillvara på chansen. Bandet, bestående av frontfiguren ”Tompa” Heikkinen, Alexander Puolakanaho och Oskar Zetterlund, charmade både juryn och publiken och tog hem förstaplatsen.
Juryns motivering löd enligt följande:
”En träffsäker attityd som skiner igenom i musiken som spelas. Scennärvaron fick publiken att hänga med i svängarna och gjorde juryns val enkelt. Vi ser fram emot att få se och lyssna till dessa grabbar under Classic Car Week.”
Sångaren ”Tompa” Heikkinen jublade över segern och chansen över att få uppträda inför storpublik på den klassiska bilträffen i augusti.
– Jag har varit där många gånger förr. Detta år blir lite annorlunda eftersom att det är vi som står på scenen! Som förband till Brolle… Jag ser fram emot det, det ska bli riktigt kul!
Hur är känslan nu efter segern?
– Det känns riktigt kul! Det är resan som är målet. Alla underbara människor man träffar på vägen gör det hela till en otroligt rolig resa. Att samtidigt få dela med sig av musiken gör detta till det roligaste som finns. Vi i bandet är som en familj, säger Heikkinen.