ishockey
22:31 | 27 januari 2016

Köping överkörda i Lindesberg

En riktig överkörning. Det är en bra sammanfattning av Köping HC:s match mot Lindlöven.

– Det blev inga snygga siffror, vi var inte riktigt med från start, säger KHC-tränaren Mathias Karlsson om Köpings insats borta mot Lindlöven.

Lindlöven hade 3–0 snabbt i första perioden, men Köping lyckades nå en reducering till 3–1 genom Sebastian Åkesson.

Lindlövens snabba spel fortsatte chocka Köping och efter andra perioden låg Köping under med 5–1. Periodens sista mål gjorde dessutom Lindlöven i boxplay(!).

– Riktigt tufft, säger Karlsson.

I tredje perioden fortsatte Lindlöven på den inslagna vägen och utökade till 6–1. Köpings Johan Graff får sedan in en reducering till 6–3, men Lindlöven höll helt i taktpinnen och utökade sedan med ytterligare tre mål till 9–2.

–Vi får må lite dåligt i kväll, men det blir så här när man fuskar och inte gör rätt, avslutar Karlsson.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020