Herrarna i IFK Arboga IBK har fått en ny lagmedlem. Laget har värvat Albin Frödin från Surahammar, som kommer ansluta sig till nästa säsongs division 2-spel.
IFK Arboga IBK satsar mot division 1 och man har nu signat med en erfaren spelare med rutin från just division 1. Albin kommer närmast från IBK Köping men han har varit skadad hela säsongen och gjorde den senaste matchen i Surahammar.
– Äntligen har vi lyckats värva forwarden Albin Frödin. Albin har rejält med division 1-rutin från spel i Surahammar. Det ska bli otroligt kul att få träna Albin igen då han är en powerspelare med ett rejält passningsspel och han besitter ett mäktig skott som Arboga kommer att få stor nytta av, kommenterar tränaren Stefan Lindgren.


