Okategoriserade
09:39 | 18 december 2013

Största fastighetsaffären i Köpings historia

Magazin24 kan idag avslöja att bostadsbolaget Senäte köper upp LiWi förvaltning AB. Senäte kommer nu äga 650 lägenheter och lokaler i Köping, vilket gör dem till det största bostadsbolaget efter KBAB. 

Bostadsbolaget LiWi förvaltning i Köping har sedan en tid tillbaka varit till salu. Och i måndags stod det klart att Senäte, ett annat bostadsbolag i stan, köper upp LiWi:s 409 lägenheter.

Varför valde ni att buda på att köpa upp LiWi? 

– De var till salu ute hos mäklare, och vi la det högsta budet. Vi budade för att det ger mycket bra möjligheter för oss på Senäte, berättar Carl Danielsson. Liwi är ett välskött bra bestånd, som är privatlagt precis som Senäte. Vi har gjort besiktningar och så vidare under hösten och vintern, och i helhet såg det jättebra ut, fortsätter han.

Överlåtandet ger fastighetsfirman många fördelar. En av dem är att deras fastighetsområden kommer att bli mer samlade. Detta kommer givetvis underlätta för personal i samband med service i bostäder till exempel. De båda fastighetsföretagen hade separat bostäder vid Scheelegatan, Borgmästaregatan och Kolsvagatan. I och med affären får Senäte äga fler bostäder i samma områden.

Affären gör också att företaget expanderar, och ger möjligheter till nytänk. Peter Ramzell jobbar på Senäte i Köping, och tycker affären är ett upplyft för företaget.

– Det är bara kul att vi får fler lägenheter, det är alltid roligt med nya grejer. Kul att få se lite nya bostäder när jag jobbar också, säger Peter och skrattar.

Senäte är ett familjeföretag som ursprunglingen startades i Lidköping. I Köping har fastihetsbolaget funnits sedan 1978. Fastighetsföretagarna Carl och Peter är mycket nöjda med affären.

– Vi gillar Köping. Det är en framtidsort med trevlig miljö och omgivning. En mindre stad som ändå ligger nära Eskilstuna, Västerås och inte alltför långt från Stockholm, säger Johan Danielsson.

Vad blir nästa steg i processen?

– Vi vill bygga vidare på vår organisation. Första steget är att se till att Senäte och Liwi, som vi tar över, blir en enad organisation, berätta Johan Danielsson.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020