Arboga Manskör fördjupade musikgudstjänsten i Medåker
Arboga Manskör har blivit en kör att räkna med.
Arboga Manskör har blivit en kör att räkna med.
Många duktiga dirigenter har höjt deras prestationer och under Birgitta Rosenquist Brorsons ledning är de på topp. Gudstjänsten tema denna söndag var Ordet och det sjungna ordet är kanske mest känsloladdat och uttrycksfullt.
Kören övar i Nicolaikyrkan och som tack för det gör de någon konsert varje år i de olika kyrkorna, denna gång blev det Medåker.
Körens inslag var först den latinska Alta Triniti Beata ofta använd som processionssång. Den gav ett mäktigt intryck med de klangfulla mansrösterna.
Den latinska kanonen Dona Nobis Pacem fick ett alldeles eget liv när den fyllde den lilla kyrkan. Sedan den användes i bygdesplet Giv oss fred har den fått en särskild betydelse för Arbogaborna.
Rolf Gravés Du är släkt med stjärnorna , en enkel visa med en ljuvlig melodi har blivit favorit för Arbogakörer och så även för manskören.
Beethovens I himmelen I Himmelen med fyrtio kraftiga mansröster blev en verklig upplevelse och även psalmsångerna höjdes flera grader med uppbackning från körsångarna.
Tack och gratulationer till körledaren
När gudstjänsten var över. överlämnade manskören var sin ros till en jättebukett till Birgitta eftersom hon har födelsedag den 17 februari. Det är inte ofta man hör Ja må hon leva under kyrkvalven men det klingade som ett vackert och överraskande tack och gratulation till en duktig och omtyckt dirigent.

Birgit Johansson