Insänt
16:08 | 26 februari 2018

Trafik i fokus på årsmöte

Årsmöte hos Kungsörs Husmodersförening Aktiva kvinnor.

Ordförande Eva Pettersson hälsade alla varmt välkommen till årets första månadsmöte somtillika är ett årsmöte, temat för kvällen är Trafik.

Vi började med att äta en svampsoppa med surdegsbröd, som vanligt smakade soppan underbart gott, den värmde denna kalla dag. Värdinnorna kan verkligen bjuda på god mat. Tack till er alla.

Under kaffet började Marianne Axelsson tillika medlem i föreningenberätta om sitt 46-åriga yrkesliv i trafiken, Marianne började 1971 med att ta busskort och därefter köra buss, hon nöjde sig inte med det utan fortbildade sig till utbildningsledare, startade också egen bilskola. Nu arbetar Marianne fortfarande 2 dagar som trafikinspektör.

Marianne berättade så levande om några episoder som hon har varit med om, det blev många glada skratt, kanske för att vi kanske kände igen oss, ”kan det vara så”, vi fick verkligen hjälp hur man kör.

Därefter blev det 6 st. frågor som vi skulle svara på gruppvis, även där hade vi olika uppfattningar svårt var det, när Marianne rättade svaren var det inget lag som hade 6 eller 5 rätt. De gruppersom vann fick varsin påse godis bilar.

Vi tackade Marianne med en stor applåder och vi hoppas på ett återkommande inslag. Därefter hade vi sedvanliga årsmötesförhandlingar.

Vi avslutade kvällen med lottdragning, vinsterna bestod av olika sorters reflexer.

Eva tackade alla för ett trevligt möte, tackade speciellt Marianne och värdinnorna ochalla som trotsade kylan.

Vid pennan     

Helene Karlsson

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020