På onsdag förvandlas Folkets Hus konsertsal i Köping till en trevlig och kärleksfull konsert med känsla av en pianobar. Skaparna av evenemanget är två Köpingskillar, Pontus och Chistopher.
Pontus Henkel, 21, och Christopher Sletto, 18, har länge varit en del av Köpings unga kulturliv, med uppträdanden på de flesta lokala scenerna och evenemangen i sina ryggsäckar. Sedan en lång tid tillbaka har Pontus haft en dröm, en idé om en egenskapad föreställning i Köping, och nu under våren sattes planeringen i gång.
– Jag frågade Christopher, en god vän som är otroligt talangfull musiker, och han var på direkt. Sedan tog jag kontakt med Kultur & Fritid i Köping, som gärna ville hjälpa oss med att sätta upp föreställningen.
Pontus berättar att han ville skapa något som låg varmt om hjärtat. Han har alltid velat göra en konsert i denna stilen. Ett tema valdes, och det blev temat Livet och Kärleken.
– Vi har valt låtar som betyder mycket för oss. Vi valde också att göra föreställningen med lite ”piano-bar”-känsla, en mysig stämning. Det kommer inte bli showigt, berättar han.
Förberedelserna har gått bra och just nu håller repetitionerna på för fullt. Med på scenen med Pontus har han en pianist från Västerås, Viktor Olsson. De kommer tillsammans framföra rena solostycken men också musikalnummer, alla med kärlekstema. Under Chistophers del av konserten, kommer innehålla en del egenskrivna låtar och några covers.
– Jag vill på något vis visa en slags övergång från att vara i botten och långsamt röra sig uppåt. I livet får man ta sig an motgångar, och sedan gå vidare för att bli lycklig, berättar Christopher Sletto.
Konserten äger rum på Folkets Park i Köping onsdagen den 16 april. Biljetter kan köpas på plats.


