Okategoriserade
08:01 | 31 oktober 2013

Pingisen är återupplivad i Kungsör

Pingisen i Kungsör har återupplivats. Det tack vare Joakim Carlsson, som för ett och ett halvt år sedan startade en pingisskola.
Joakim Carlsson har spelat pingis länge. Förr spelade han i Köping BTK:s A-lag, och är nu en väl utbildad pingistränare. Föreningen BTK Kungsör startade redan 1973, men verksamheten har dock på senare år varit sval. Joakim ville ändra på detta, så för ett och ett halvt år sedan startade han upp en pingisskola.
– BTK Kungsör har saknat en strukturerad tränare. Det har gjort att det mest funnits fotboll och innebandy här. Jag bestämde mig för att återuppliva pingisintresset i Kungsör, berättar Joakim Carlsson.
Joakim håller i pingisskolan en gång i veckan. Han tränar då ett 20-tal barn och ungdomar. Grundlig teknik lärs ut, och de får spela matcher mot varandra.
– Vi har också satt ihop ett seniorlag som tävlade i division 4 i helgen. Förhoppningsvis har vi snart ett A-lag också.
Det har tryckts nya fräscha matchställ och overaller. Framtidsplanerna är stora.
– Vi vill ha ut spelare på tävlingar i andra städer, och på DM. Jag hoppas också kunna utbilda nya pingistränare, säger Joakim.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020