Debatt
10:29 | 13 oktober 2020

”Mark för bostäder och framtida etableringar är vår viktigaste prioritering”

Debattartikel signerad Kungsörs kommunalråd Mikael Peterson (S).

Kungsörs kommunalråd Mikael Peterson (S). Foto: David Eriksson/Arkiv

Svar på ”C: Värna jordbruksmarken i planprogrammet!”

Samverkan i Kungsörs viktigaste prioritering i det framtida planprogrammet är att arbeta för att få till mark för bostäder och framtida etableringar. Vi vill skapa möjligheter till att få hit företag som skapar arbetstillfällen och i och med detta skapa mera skatteintäkter så att vi kan utveckla Kungsör till en attraktivare kommun att bo och verka i.

För att kunna få till attraktiv mark med rätt förutsättningar för etablering av verksamheter med efterfrågan av bra kommunikationsmöjligheter och möjligheter för nya bostadsområden finns det behov att ta viss jordbruksmark i anspråk. Vi har nu lagt fram förslag som ska skickas ut på samråd.

De framtagna förslagen har föredragits i våra parlamentariska grupper och alla har haft möjlighet att framföra synpunkter samt lämna egna förslag på områden att utveckla för dessa ändamål. Övriga partier har vid dessa möten stöttat förslagen och visat en vilja att utveckla orten på kort och lång sikt. Vi är övertygade att dessa planer gör så att vi blir attraktiva för framtida Kungsörare.

Mikael Peterson

Kommunstyrelsens ordförande, Kungsör


Det här är en debattartikel. Skribenten är fristående och åsikterna är skribentens egna.

Vill du skriva en debattartikel? Skicka din debattartikel till redaktion@magazin24.se. Bifoga skribentens namn, adress och telefonnummer.

Det går bra att skriva under signatur.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020