Han blir Köping Stars första nyförvärv
29-åring hämtas in från Norrort i Superettan: ”Lite av en schweizisk armékniv”.
29-åring hämtas in från Norrort i Superettan: ”Lite av en schweizisk armékniv”.
Det har varit tyst kring Köping Stars sen säsongen tog slut i mars månad. Nu meddelar dock klubben att första nyförvärvet är i hamn. Det rör sig om 29-årige Mattias Herlitz som senast spelade för Norrort i Superettan.
”Mattias är en veteran från Superettan som antar utmaningen att testa sina vingar i SBL med Köping Stars. De senaste åren har han varit en nyckelspelare för sitt lag Norrort (Täby) och med ett snitt på 14 poäng per match, 7 returer och 5-6 målgivande passningar rankas han som en av de statistisk mest framstående spelarna i Superettan”, skriver Köping Stars på klubbens hemsida.
Köpingstränaren Torbjörn Gehrke säger så här om nyförvärvet:
– Mattias är lite av en schweizisk armékniv som med sina 190 centimeter kan spela flera positioner. Samtidigt är han en intensiv, stark och väldigt spel-smart spelare med högt basket-IQ. Vi känner oss väldigt trygga med att Mattias kommer att ge oss den där lite extra fighter-inställningen i kombination med erfarenhet och karaktär. Han är precis det Stars behöver!
Mattias Herlitz ser fram emot att testa vingarna i SBL och Köping.
– Det känns spännande, det är min första säsong i SBL trots att jag inte är purung liksom. Köping Stars känns som en bra förening och jag har hört bra saker om klubben och om Torbjörn Gehrke från min coach Henrik Johansson.