Tre medaljer till Joakim Carlsson vid Veteran-SM
Mästerskapet spelades i Eskilstuna den gångna helgen.
Mästerskapet spelades i Eskilstuna den gångna helgen.
I helgen spelade Joakim Carlsson från BTK Kungsör Veteran- SM i Eskilstuna. Det började med ett silver i Lag-40 med Henrik Magnusson från Västerås där duon vann en tuff match i kvartsfinalen där de vände underläge 2-1 till seger 3–2! Carlsson/Magnusson vann sen semifinalen med 3-0, men i finalen blev det förlust med 1–3 mot Tenvid/ Karlsson från Lekstorp.
Under lördagen tog sig Joakim Carlsson till semifinal i singelspelet. Han hade ledningen mot Alexander Drugge IFK Österåkers BTK flera gånger, men med små marginaler lyckades Drugge vända och vinna hela matchen med 3-2. Drugge tog sen hem HS45-klassen.
Slutligen på söndagen så tog Joakim Carlsson och Henrik Magnusson ett brons i HD45. Under SM spelade Carlsson i totalt fyra klasser även mixdubbel med Charlotta Larsson från LinnePartille PK.
– Mitt första första SM tog jag ett silver i Karlskrona och förra året i Uppsala ett brons i lag. Och det här året blev mitt bästa veteran-SM någonsin med tre medaljer! Ett silver och två brons. Jag är jättenöjd med min insats och nu är det bara guldet som saknas, hälsar Joakim Carlsson.