Walk over-seger, minskade aktiviteter och utlandsflytt
Sportens årskrönika del 1.
Sportens årskrönika del 1.
Pandemin har fortsatt haft ett betydande grepp om sportens värld, även under detta år. Trots detta har föreningslivet anpassat sig och gjort det bästa av de situationer som uppstått. Nu har det blivit dags att sammanfatta sportåret 2021 genom ett urval av årets händelser.
Januari:
Precis innan årsskiftet kom beskedet att Köping Hockey och tränaren Henrik Sahlin gick skilda vägar. Anledningen sades vara att spelarna ville ha en förändring. Det fick de när Köping Hockey-bekantingarna Dan Larsson, Jonte Berg och Rasmus Kesti tog över.
I början av januari skulle Köping Stars ha mött Jämtland på bortaplan, men i stället för match tilldelades Stars segern genom walk over. Anledningen? Ett coronautbrott i Jämtlands trupp.
Februari:
Tidigt i februari möttes Surahammars IF och Köping Hockey för andra gången i Hockeyettan Västras fortsättningsserie. Den här gången gick ”Sura”, förstärkta av tre kanadensare, segrande ur striden efter ett målrikt derby i Surahallen som slutade 8–4.
Förbundskapten Peter Gerhardsson tog ut 27 spelare till landslagslägret på Malta i mitten av februari. Med i truppen fanns Kolsvabördiga Johanna Rytting Kaneryd, som till vardags spelar för Häcken i Damallsvenskan. 24-åringen från Kolsva har sedan dess varit på tapeten inför varje landslagssamling efter flera fina insatser både i Damallsvenskan och i Champions League.
2021 fick Västra Mälardalen ytterligare en domare på högsta nivå i Sverige. Arbogabon Josefine Bastås tog klivet upp som assisterande domare i Damallsvenskan.
– Jag tycker det känns skitkul. Det är delmål i karriären som jag satt upp, sa 26-åringen från Arboga under en intervju med Magazin24.
I slutet av månaden kom ett dystert besked för den lokala idrotten. Riksidrottsförbundet uppmanade då till stopp för all tävlingsidrott som inte är yrkesmässig. Innan det hade Folkhälsomyndigheten tagit ett beslut att idrottsrörelsen bör avstå helt från att ordna eller delta i läger, matcher, cuper och andra tävlingar, med undantag för yrkesmässig idrott. Beslutet grundades på det dåvarande smittläget i samhället.
Mars:
I mars kom en rapport som visade att coronapandemin haft stor påverkan på svenskarnas idrottsaktiviteter. Under 2020 registrerades över en halv miljon färre idrottsaktiviteter och sex miljoner färre deltagartillfällen i Sverige. Här i länet minskade antalet deltagartillfällen med 14,5 procent. Ännu mer oroande var att i åldersgruppen 17-20 år var minskningen av deltagartillfällen nästan 25 procent.
Proffsidrotten var dock fortsatt i gång och i början av mars gjorde Köping Stars och Norrköping Dolphins upp i Karlbergshallen. Matchen slutade 101–100 till Norrköping – och bjöd på ett efterspel där Stars var kritiska till avgörandet. De ansåg att Norrköpings avgörande skott kom försent, men i slutändan var protesterna fruktlösa och Dolphins tilldömdes segern.
Under mars gick ishockeyn mot sitt slut. Surahammar hade redan säkrat nytt kontrakt i Hockeyettan, men Köping Hockey tvingades till kvalseriespel. Där var det dock inget snack om saken. KHC tog 15 av 18 möjliga poäng och förnyade kontraktet.
Mot slutet av månaden stod det även klart att Köpingssonen och landslagsspelaren Simon Jansson skulle iväg på ett utlandsäventyr. KIS-produkten bytte då Edsbyn mot spel i ryska Kuzbass.
April:
Köping Stars blev utslaget i SBL-slutspelet av Norrköping Dolphins. Kort efteråt kom beskedet att Panagiotis Nikolaidis, som utsågs till årets tränare i SBL säsongen 19/20, fick lämna klubben då hans kontrakt löpte ut. Enligt Stars själva ville de ha ett nytt ledarskap. ”Jotti” själv var besviken efter beskedet.
– Även om jag inte gillar beslutet och tycker att det är fel vill jag inget annat än klubbens bästa, sa ”Jotti” efter beskedet.
En som däremot var gladare runt den här tiden var Victor Backman. Den Köping FF-fostrade yttermittfältaren fick göra debut för Kalmar FF i Allsvenskan under april. Debuten kom i slutskedet av mötet med Degerfors på Stora Valla.
Under våren stod det även klart att Forsby FF för första gången startade Playmakers, ett projekt som UEFA har utvecklat tillsammans med Disney.
Playmakers är skapat för att introducera fler flickor i fotbollens värld med hjälp av Frost och Superhjältarna.