ISHOCKEY Fortsatta rekryteringar i HHK.
Hallstahammar HK fortsätter att rekrytera nya spelare till truppen. En ”nygammal” spelare som blev klar för klubben föregående vecka var Fredrik Nilsson, 20. Nilsson kommer från Hallstahammar men är fostrad i Surahammars IF vilket också är klubben som han tillhört den gångna säsongen. Han har dock varit utlånad till HHK de senaste två säsongerna.
– Det är glädjande att Fredrik väljer att spela för oss. Det är en målvakt som jag tycker känns spännande. Han är lugn i målet och kommer passa in i vårt spelsystem. Jag vill även tillägga att det kommer bli bra konkurrens mellan Fredrik och Daniel (Hollvaster). Det är två målvakter som vill utvecklas och tävla för att bli bättre, säger sportchef Mathias Karlsson till klubbens hemsida.
Ytterligare tre spelare har också skrivit på för klubben. Dessa är Daniel Blomqvist, Gustav Hedin och Niklas Blom.
De två förstnämnda kommer från det gotländska division 3-laget Sudrets HC. Där spelade båda forwards och hoppas nu kunna producera poäng i sin nya klubb.
– En klubb som gått spikrakt och etablerat sig i Division 2. Utvecklingen har även den gått spikrakt för Hallsta och det är något jag vill vara med och bygga vidare på, säger Blomqvist till hemsidan angående klubbvalet.
Niklas Blom är en 23-årig back som har Surahammars IF som moderklubb. Den gångna säsongen spelade han 35 matcher i Sura varav fyra av dem var i kvalet.
– Det är en är en slitstark spelare som gnuggar på i varje byte. Jag gillar även hans karaktär. Niklas spelade både forward och back i Sura. I Hallsta kommer han att användas som back, berättar sportchefen för hemsidan.
Till sist meddelar också klubben att den 21-åriga backen Tobias Hahne har skrivit på ett nytt kontrakt samt att tränare Christoffer Nordenberg lämnar klubben.


