Allt inför Motorhistoriska Dagen 6 juni 2016.
Västsura TT som kördes på 1930 talet i Västsura utanför Surahammar återuppstod som Parad några gånger på 1980 talet.
Nu är det åter dags för Parad med TT motorcyklar från förr. Paraden skall genomföras vid Mc museet Gyllene Hjulet med en slinga runt Bruksparken och Brukskontoret.
Lennart ”Rostfria” Andersson mannen bakom det hela meddelar att paradkörningen kommer att ske under två pass den 6 juni första passet kl. 11.00 – 12.00 och andra passet kl.14.00 – 15.00 (cirka tider). Vi räknar med att ha 30 ekipage som vi delar in i grupper om 10 ekipage som kör i 20 minuter/grupp.
I uppehållet mellan körningarna kommer Varg-Olle att intervjuas på Mc Museet där det också finns möjlighet att köpa Vargens bok, Varg-Olle Mannen, tiden, livet.
Ett antal TT-cyklar kommer att ställas ut för visning och några kommer att startas och bjuda på ”ljuv musik”. Rolf Sundberg från Virsbo kommer med sina ”engelsmän” en AJS 7R och Matchless G45 motorcyklar som Varg-Olle körde under sin aktiva tid som TT-förare.
Alla som besöker Mc Museet den 6 juni får ett idolkort av Varg-Olle med möjlighet att få det signerat.
Tord Ahlqvist


