ARBOGA
IDAG

Byggnadsfirman Lund köper Secos tidigare lokaler

”Vi ser en enorm potential i denna fastighet”.

Seco Tools tidigare lokaler har nu köpts upp av Byggnadsfirman Lund. Foto: Pär Eriksson/arkiv

Byggnadsfirman Lund i Arboga har gjort vad de kallar ”en strategisk satsning” genom att köpa upp Seco Tools tidigare lokaler på Jädersvägen. Industrifastigheten är på över 10 000 kvadratmeter.

”Fastigheten, som är i mycket gott skick, erbjuder en unik möjlighet för verksamheter inom industri, lager och logistik att etablera sig i en modern och funktionell miljö”, skriver Byggnadsfirman Lund i ett pressmeddelande.

Annmarie Lund, VD på Byggnadsfirman Lund:

– Vi ser en enorm potential i denna fastighet och de möjligheter den skapar – både för oss som fastighetsägare och för framtida hyresgäster. Det är en välplanerad lokal med fina ytor som lämpar sig utmärkt för produktionsverksamhet. Vi har under resans gång haft ett gott samarbete med SECO som har varit en lyhörd och professionell motpart.

Annmarie Lund säger vidare:

– Vi är mycket nöjda med processen och ser fram emot att kunna erbjuda en attraktiv lokal till företag som söker fräscha och välanpassade produktionslokaler. Arboga har ett utmärkt geografiskt läge med två Europavägar och två järnvägslinjer som passerar genom staden, vilket skapar smidiga transportmöjligheter både nationellt och internationellt.

Kommentera artikeln

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020