Medaljregn över Sparks
Två guld- och två silvermedaljer följde med hem.
Två guld- och två silvermedaljer följde med hem.
Under söndagen var det DM i cheerleading som hölls i Nyköping Rosvalla. Fem lag tävlade från Sparks Cheerleading. Tjejerna var nervösa, men taggade. Hundratals timmar har spenderats i Badhushallen för att träna och visa vad vi går för. Det har varit sådan kämparglöd från alla lagen. Gymnastik, bygg, dans och hopp ska ingå i ett program som ska vara helt synkroniserat.
Det märks att föreningen vill satsa och medaljer ska vi ta hem. Allt hårt slit från både aktiva och tränare gav resultat. Det blev MEDALJREGN över Sparks!
Vi kom hem med fyra medaljer, två guld och två silver, samt en femteplats. När vi möter konkurrerande lag i träningshallen, på läktaren eller sociala medier har vi märkt att vi idag är en stor konkurrens för hela Sverige, oavsett ålder eller nivå. Köping är satt på kartan inom cheersverige!
Jag som själv bodde i Jönköping i några år och var tränare där, fick många grattishälsningar i stil med ”wow vad Sparks växer och utmanar oss, det blir inte lätt för oss, stort grattis till guldet”.
Fyra av våra lag har nu kvalat sig vidare till RM/SM som hålls i Helsingborg i maj. Vi har aldrig varit så många Sparks-lag som kvalat sig vidare till RM/SM. Men vi ger oss inte, vi har satt Köping på kartan och kommer att fortsätta med det! Nu taggar vi om till Helsingborg!
Våra lag:
Comets – Minior level 1
Atomics – minior level 2
Galaxy – junior level 1
Shooting stars – junior level 2
Universe- senior level 2
Lucila Maldonado
Det här är en insänd artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna.
Vill du skriva till vår insändarsida? Skicka din text till insant@magazin24.se. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.