Här är KAK:s nya klimatrådgivare
Evelina Persson är ny energi- och klimatrådgivare i Köping, Arboga och Kungsör.
Evelina Persson är ny energi- och klimatrådgivare i Köping, Arboga och Kungsör.
Har du frågor eller funderingar kring uppvärmning, el, hållbara transporter eller vilka stöd som finns att söka för energieffektiviseringar?
Då kan du vända dig till Evelina Persson, som är ny energi- och klimatrådgivare i Köping, Arboga och Kungsör.
– Det känns jättebra, det ska bli kul att jobba för flera kommuner. Det är spännande och omväxlande, säger Evelina Persson och fortsätter:
– Min roll är att ge opartisk kostnadsfri hjälp om energi och klimat, säger Persson.
Hur ser du på att jobba för tre kommuner?
– I det här fallet är ju kommunerna så nära varandra, så det är kul.
Har du några tips för privatpersoner som vill minska energiförbrukningen?
– Man kan tänka på belysningen, vilka lampor man har. Sedan kan man titta över uppvärmningen i huset. Sen kan man ju åka kollektivt så gott det går, säger hon.
Persson är även coach för Energi och klimat, ett projekt som riktar sig till små och medelstora företag med en energianvändning under 300 000 kilowattimmar. Där kan företagare få hjälp att sänka energikostnaderna.