Här välkomnas Bivur till Arboga
Konditori Bivur expanderar. I veckan slogs portarna upp till företagets nya café vid Arbogas järnvägsstation.
Konditori Bivur expanderar. I veckan slogs portarna upp till företagets nya café vid Arbogas järnvägsstation.
En ny men ändå erfaren caféverksamhet har slagit sig ner i Arboga, nämligen Konditori Bivur som varit en institution i Köping sedan 1940-talet.
Bröderna Pelle och Jim Sjöman har sedan många år drivit verksamheten på Viktoriagatan 7 i Köping, och 2013 köpte företaget upp Klingas, som renoverades och döptes om till Sjömans.
– Efter det fick vi en rejäl skjuts i verksamheten och nu var väl tanken att vi skulle trappa ner lite, men det blev inte riktigt så, berättade Pelle Sjöman under invigningen av det nya caféet i Arboga.
– Att vi hamnade i Arboga är en tillfällighet, det var inte riktigt meningen.
Kopplingen mellan bröderna Sjöman på Bivur och Sturestadens Fastighets AB började med att Pelles son Johan, som driver City Gym, satt i ett byggmöte med Sturestaden.
City Gym flyttade nyligen sin verksamhet till stationshuset och när Robert Wibom, vd på Sturestadens Fastighets AB, fick veta att de är far och son blev hanmycket angelägen om att även Bivur skulle öppna sin verksamhet i den stora lokalen.
– Det tog bara tio sekunder innan Robert ringde oss, och dagen efter hade vi ett möte, säger Pelle.
I början av oktober förra året blev det klart att Bivur skulle öppna i stationshuset.
– Vi bestämde oss för att köra, det var ren magkänsla som styrde. Det kändes som att Robert verkligen ville ha hit oss och vi är inte vana att få något till skänks utan betala ur egen ficka, säger Pelle Sjöman.
Renoveringen påbörjades i december och har resulterat i att lokalen har krympts med cirka 100 kvadratmeter.
– Det är stort nog ändå, det har varit en utmaning att få en mysig känsla men jag tycker att vi har lyckats med det. Allt arbete har rullat på smidigt och utan några missöden.
På måndagen förklarade kommunalrådet Anders Röhfors Konditori Bivur i Arboga invigt.
Hur har samarbetet med Sturestaden och kommunen varit?
– Det har varit klockrent, hur bra som helst. Alla inblandade har gett oss ett fantastiskt bemötande och vi har fått mycket hjälp, säger Pelle Sjöman.
I nuläget finns det ingen definitiv plan för hur man ska driva verksamheten i Arboga, utan de vill anpassa sig efter kundernas behov.
– Vi vet inte än vad det blir för typ av försäljning, det kanske blir mer paj eller lunchmat. Vi kommer att vara väldigt lyhörda för vad folk vill ha, säger Pelle Sjöman.

