Kommunen varnar: Gå inte ut på Arbogaån
"Isen är instabil och förrädisk"
"Isen är instabil och förrädisk"
Arboga kommun har fått indikationer på att flera personer har gett sig ut på isen på Arbogaån, bland annat i hamnbassängen vid Herrgårdsbron samt under och kring gång- och cykelbron vid Stenlöpet. Därför går kommunen nu ut med en varning via sin hemsida om att isen är instabil och förrädisk.
– Vi vet sedan tidigare att isen i hamnbassängen har använts som genväg från norra till södra sidan, och så verkar det också vara i detta fall. Nu verkar det också som att människor har gett sig ut på isen kring bron vid Stenlöpet, säger Magnus Andersson, vd på Arboga kommunalteknik AB, till kommunens hemsida
Enligt kommunen är isen som har lagt sig nedströms vid Herrgårdsbrons dammanläggning i dagsläget mycket instabil.
”Isens tjocklek varierar från någon decimeter till bara någon centimeter. Framförallt är tjockleken mycket varierande där ån är ström”, skriver kommunen.
– Vi vill uppmana allmänheten att inte beträda isen på Arbogaån, oavsett vilken plats det gäller. Förhållandena kan se goda ut på håll, men isen är just nu mycket förrädisk kring Arbogaåns kanter, dammanläggningar samt broar, säger Andersson.