Hästsport
12:26 | 29 april 2022

Välmeriterad hopptränare besökte Arboga Ryttarsällskap

Lotta Björe, som bland annat är expertkommentator för SVT, arrangerade en träning på klubben.

Lotta Björe instruerar. Foto: Arboga Ryttarsällskap

I måndags hade Arboga Ryttarsällskap fint besök. Ingen mindre än Lotta Björe kom på besök.

”Efter ett långsiktigt arbete med bland annat ridhusunderlag och delvis ny hinderpark kunde Ryttarsällskapet arrangera träning för Lotta Björe. Lotta är A-tränare i hoppning, ridlärare på riksanläggningen Strömsholm, har en lång och gedigen meritlista från egna tävlingar. Hon är också expertkommentator i SVT som numera lotsar oss framför TV-rutan under stora hopptävlingar såsom EM, OS och så vidare”, säger Nissa Gustafsson, ridskolechef vid Arboga Ryttarsällskap, i ett mejl till Magazin24.

Lotta Björe under sitt besök. Foto: Arboga Ryttarsällskap

Hon säger vidare:

”Många medlemmar samlades denna kväll för att ta del av Lottas erfarenheter och kloka tips. Tre grupper med 4-5 ryttare i varje grupp deltog uppsuttet och ännu fler från läktarplats. Det här får ses som en ”avspark/kick-off” inför vårens tävlingar som nu är i full gång runt om i länen efter några års lugnare tempo eller helt avstängda i perioder på grund av pandemin. Arboga Ryttarsällskap har fler tävlingsryttare än på länge och lag inom flertalet grenar”.

Arboga Ryttarsällskap kommer även arrangera några lokala tävlingar på hemmaplan. Närmast blir det dressyrtävling för stor häst den 5 maj på anläggningen vid Brattberget Adolfsberg. En tävling som helt sponsras av Arboga Häst och Hund.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020