S i Arboga vill arbeta för ett bygge av en moské i staden
Vem ska betala för detta bygge?
Vem ska betala för detta bygge?
Är det Saudiarabien som ska finansiera detta eftersom de finansierat var 4:e moské bygge i Sverige? Kanske Turkiet, Libyen eller Qatar som också finansierar moskéer och muslimska församlingar runt om i Sverige? Arboga Kommun lär bekosta vissa delar av bygget. Är det ok för skattebetalarna i Arboga?
Tur att vi i Arboga får veta att S kommer arbeta för ett moské bygge i staden, hade varit sanslöst om S vunnit majoritet i kommande val och dagen efter meddelar S ”Vi kommer att engagera oss för Arbogas första egna moské.”
Vill vi ha en moské i Arboga?
S vill det och S-väljarna brukar vara trogna mot partiet så S-väljarna röstar garanterat Ja till en moské. Hur vi andra röstar lär visa sig i september 2026.
Byggs det en moské så är det en tidsfråga innan vi har en minaret på drygt 30 meter och böneutrop. I Växjö har de böneutrop, böneutropen får vara max 110 decibel utomhus och 45 decibel inomhus, 110 decibel motsvarar gränsen för vad som är tillåtet på en konsert så ganska högt alltså.
De som vill ha en moské kommer säga att det inte blir någon minerat, det sa dem i Växjö också till en början men det växte upp en några år senare.
Seppo W

Det här är en säg-din-mening-artikel skriven av en läsare. Skribenten är fristående och eventuella åsikter som framförs är skribentens egna. Vill du skriva till Säg din mening? Skicka in en text här. Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.