Blackstone Steakhouse växer trots lågkonjunkturen
”Det gäller att arbeta hårdare när tiderna är tuffa”.
”Det gäller att arbeta hårdare när tiderna är tuffa”.
Sedan öppningen i maj förra året har Blackstone i Köping haft över 13 000 gäster – långt över det ursprungliga målet på 10 000 per år. Nu siktar restaurangägaren Mattias Nilsson på att nå 17 000 besökare. Hemligheten bakom framgången? Hårt arbete, kompromisslös kvalitet och en ständig vilja att förbättra.
Blackstone i Köping har i snitt över 110 gäster per dag, och hälften av dem kommer från andra orter. Restaurangen har snabbt blivit ett utflyktsmål, något Mattias Nilsson ser som ett resultat av en tydlig strategi:
– Vi tummar aldrig på kvalitet och service. Maten måste vara perfekt, serveras snabbt och omgivningen vara ren och städad, säger han.
Den höga ambitionsnivån har gjort att restaurangen i Köping rankas som den bästa av landets 17 Blackstonerestauranger. Gästupplevelsen står alltid i fokus, och personalen arbetar kontinuerligt för att se och höra varje besökare.
För att möta den växande efterfrågan kommer man nu att möblera om för att få in fler gäster, både inne och ute. Dessutom lanseras en ny japansk-inspirerad meny i mitten av april.
Trots de ekonomiska utmaningar som många företag brottas med ser Mattias Nilsson ljust på framtiden.
– Oavsett konjunktur måste man arbeta. Man kan inte sitta och vänta på bättre tider. Det är i motgångar man verkligen måste ta tag i saker, säger han.
Han betonar också vikten av att lyssna på kunderna:
– Många företag ser inte sina kunder och lyssnar inte på dem. I en lågkonjunktur kan man exempelvis träna på att förbättra sina kundrelationer och samtidigt skapa nya affärsmöjligheter.
För Blackstone i Köping är nyckeln till framgång enkel:
kvalitet, service och en vilja att ständigt utvecklas – oavsett yttre omständigheter.