Extrapersonal på Linda Hammars begravning
Köpings kyrka ökar bemanningen i samband med begravningen av Linda Hammar.
Köpings kyrka ökar bemanningen i samband med begravningen av Linda Hammar.
”Är det nån som vill komma så är dörrarna öppna för vem som helst som vill hedra min systers minne”.
Ja, så uttryckte sig Köpingssonen och tv-kändisen Filip Hammar, kort efter beskedet om att hans syster Linda gått bort.
Begravningen äger rum i Köpings kyrka den 24 augusti, alltså kommande måndag och nu kommenterar Köpings pastorats nya kyrkoherde Johan Linnman Filip Hammars välkomnande ord.
– Vi vet om att han har uttryckt sig så och har ökat beredskapen, så vi har fler anställda i tjänst än vi brukar ha. Både präster, diakoner och vaktmästare, säger Johan Linnman.
Några signaler om att det skulle bli ohanterligt mycket människor i samband med begravningen har han däremot inte fått.
– När Sven-Göran Eriksson begravdes vet jag att de hade en storbilds-tv utanför kyrkan. Några sådana planer har vi inte, men vi hoppas förstås att alla får plats. Ett tips är att komma i god tid, säger Johan Linnman.
Linda Hammar blev känd för svenska folket genom tv-serien ”I en annan del av Köping”, som bland annat producerades av just Filip Hammar.
Hon diagnostiserades med cancer för några år sedan och dog på måndagen den 3 augusti, 53 år gammal.