Köping
13:35 | 14 december 2023

Förnyade medborgarlöften mellan Köpings kommun och polisen

Tre specifika fokusområden lyfts fram för 2024.

Från vänster: kommunalrådet Per Ågren (S), lokalpolisområdeschefen i Västra Mälardalen Maria Bäck och kommunchefen David Schanzer-Larsen. Foto: David Eriksson

Under torsdagen skrev Köpings kommun och den lokala polisen under medborgarlöften, samverkansöverenskommelse och handlingsplan för hur det brottsförebyggande arbetet ska fortgå under nästa år. Dokumenten skrevs på av kommunalrådet Per Ågren (S), lokalpolisområdeschefen i Västra Mälardalen Maria Bäck tillsammans med kommunchefen David Schanzer-Larsen.

Handlingsplanen inom Köpings kommun för samverkan i brotts- och trygghetsskapande arbete under 2024 består av tre fokusområden:

  • Förebyggande arbete mot barn, unga och unga vuxna i ANDT (alkohol, droger, dopning och tobak).
  • Ökad trygghet och minskad brottsbenägenhet i centrum och Nygårdsområdet
  • Trafiksäkerhet

Dessa förutbestämda fokusområden för nästa år har tagits fram baserade på statistik hämtat från Embrace (kommunens egna inrapporteringssystem för brott och otrygghet), polisens anmälda brott, medborgardialoger, polisens strategiska lägesbild samt analyser utförda av kommunens verksamheter.

Thomas Hoffmann, säkerhetschef på Köpings kommun, berättade om hur kommunen och polisens gemensamma arbete utförs. Foto: David Eriksson

Polisen och kommunen är överens om att den samverkan som finns mellan myndigheterna är nödvändigt för att kunna fortsätta arbeta brottsförebyggande.

Magazin24 fick en pratstund med kommunalrådet Per Ågren (S) efter att alla papper hade blivit påskrivna.

– Vårt gemensamma arbete fortsätter. Vi tycker att det är viktigt att kommunen och polisen har ett nära och bra samarbete. Det har även visat sig nationellt att vi i Köping har ett av de bästa samarbetena i hela Sverige. Det är viktigt att vi håller i och fortsätter. Vi är i framkant och ligger långt fram i arbetet när det gäller nya lagstiftningen ”Kommuner mot brott”. Det är väldigt skönt att vi har den framförhållningen, säger Ågren.

Kommunalrådet menar att alla tre fokusområden är viktiga, men att det förebyggande arbete mot barn, unga och unga vuxna i ANDT är extra viktigt.

– Det är högt prioriterat. Vi försöker visa det hela vägen från skola och upp till budgetarbetet. Barn och unga är vår prioritetsfråga. Det gäller att fånga de som är på lite fel spår och leda dessa mot ett bättre spår. Redan idag gör ungcoacherna och hela deras team ett otroligt bra arbete. Nu ska vi även igång med ungdomsfullmäktige igen, vilket kommer bli en viktigt del. Då får vi fram ungdomarnas synpunkter på ett annat sätt. Det är helt i linje med vad vi vill.

Per Ågren poängterade även vikten av att allmänheten fortsätta rapportera in bland annat otrygghet eller trafikfaror till kommunens inrapporteringssystem Embrace.

– Vi poängterar det varje vi träffar exempelvis företagare. Embrace är ett viktigt verktyg. På relativt kort tid går det att göra skillnad när vi ser en otrygg plats och direkt kan sätta in åtgärder. Det är en jätteviktigt aspekt i hela trygghetsarbetet.

Avslutningsvis passade Per Ågren på att skicka en hälsning till Magazin24:s läsare:

– Jag vill passa på att önska alla era läsare en god jul och ett riktigt gott nytt år!

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
↺
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020