Köping
14:30 | 9 maj 2018

Framkomligheten på Ringvägen begränsas

"Vintern har gått hårt åt beläggningen och därför kommer det här bli ett stort arbete".

Foto: David Eriksson/Arkiv

Under måndagen påbörjades ett VA-arbete längs Ringvägen i Köping. Arbetet förväntas vara klart vecka 21 och är en förberedelse för att det sedan ska läggas ny asfalt. Det meddelar Köpings kommun på sin hemsida. Det kommer innebära begränsad framkomlighet från och med den 20 maj på delar av vägen.

”Igår påbörjades ett arbete med att byta ventiler på VA-ledningar längs Ringvägen vid Dybecksgatan. Vi börjar arbetet vid grönytorna längs vägen, men från och med måndagen den 20 maj kommer framkomligheten behöva begränsas till ett körfält på Ringvägen. Vägen kommer då regleras med trafikljus, och Dybecksgatan kommer vara helt avstängd cirka 25 meter innan korsningen mot Ringvägen. Arbetet med att byta ventiler beräknas vara klart i slutet av vecka 21” meddelade Köpings kommun under tisdagen.

Ventilbytet är första steget i att sedan asfaltera om Ringvägen på sträckan mellan Odensvivägen och Hisingsgatan.

”Vintern har gått hårt åt beläggningen och därför kommer det här bli ett stort arbete. Vi kommer börja med att fräsa bort gamla, dåliga lager av asfalt och sedan lägga ny. Trafiken regleras under arbetet med flaggvakter och genom att vi arbetar i ett körfält i taget. Asfalteringsarbetet kommer att pågå vecka 23 och vecka 24. Vi räknar med att det kommer innebära en del köbildning på Ringvägen, men hoppas att ni har överseende då vägen är i stort behov av ny beläggning” skriver Köpings kommun.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020