GKN satsar kvarts miljard i Köping
VD:n Peter Mölgg bekräftar: "Det här är vårt centrum i Nordeuropa"
VD:n Peter Mölgg bekräftar: "Det här är vårt centrum i Nordeuropa"
Bilindustrin står för stora utmaningar och omställningar de kommande åren. När GKN:s VD Peter Mölgg besökte Köping under torsdagen, i samband med invigningen av den nya entrén, berättade han att Köpingsfabriken mött utmaningarna på bästa sätt.
Därför fortsätter företaget att satsa hårt i Köping. Mölgg bekräftade att GKN kommer investera 26 miljoner euro i fabriken under 2017, vilket motsvarar ungefär 263 miljoner kronor.
– Vi investerar i ny teknologi som ska göra oss ännu mer konkurrenskraftiga, säger Peter Mölgg.
Vad det kommer att innebära för fabriken, som har runt 1000 anställda, återstår att se. Klart är i alla fall att GKN och Peter Mölgg ser Köpingsfabriken som en viktig del i företaget.
– Det här är verkligen centrumet i Nordeuropa för oss. Det är här vi vill genomföra våra strategier.
Hur ser du på framtiden för företaget?
– Det ser bra ut. Vi är som alla andra i bilindustrin utsatta för hård konkurrens, men allt handlar om hur teamet svarar på dessa utmaningar. Så här långt har teamet i Köping verkligen tagit sig an utmaningarna på ett bra sätt, säger Peter Mölgg.
Läs också:
Ny GKN-entré ska ge proffsigt första intryck.