Basket
11:37 | 24 maj 2017

Här är Köping Stars nya serie

Ställs mot lag från hela landet.

Kevin Grant och hans Köping Stars ställs mot Djurgården även i höst. FOTO: DAVID ERIKSSON/ARKIV

Hösten 2017 gör herrbasketens nya Superetta debut. Ett av de tio laget som gör upp om platserna i Ligan är Köping Stars.

– Med den nya Superettan blir steget till Basketligan mindre och ökar möjligheterna för fler lag på toppnivå, säger SBBF:s ordförande Mats Carlson.

Köping Stars och de övriga nio lagen i serien valdes ut för ta plats baserat på sin ranking. Malbas, som inte bedömdes vara tillräckligt starka för Ligan, flyttades ner. Sedan består Superettan av de åtta lagen som kvalificerade sig under förra säsongen, samt IK Eos från Lund som tog den tionde platsen baserat på en ranking av lagen i Basketettan.

”Lagen kommer att spela trippelmöten under säsongen vilket innebär 27 omgångar. Det som gör serien unik denna premiärsäsong är att den har representation i Sveriges tre största städer samtidigt som den sträcker sig från Luleå i norr till Trelleborg i söder,” skriver Svenska basketförbundet på sin hemsida.

Lagen i Superettan herr 2017/2018
Malbas Basket (Malmö)
AIK Basket
Djurgården Basket
Köping Stars
LF Future (Luleå)
Alvik Basket
Wetterbygden Stars
Trelleborg Pirates
Högsbo Basket
IK Eos (Lund)

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020