Köping
19:31 | 14 juli 2019

Inbrott i Folkets Hus

På söndagen upptäcktes en krossad glasdörr efter ett inbrott i Folkets Hus i Köping.

När Mia Haldin kom till jobbet på Fritids på Folkets Hus under söndagseftermiddagen för att se att allt var OK inför frukosten måndag morgon möttes hon av den här synen. (Foto: Mia Haldin)

Den krossade glasdörren på baksidan av huset upptäcktes av Mia Haldin på vid 15.45-tiden på söndagen.

– Jag gick dit för att kolla att allt var som det skulle inför morgondagens frukost, berättar Mia Haldin som jobbar i Fritids i huset.

Mia Haldin såg utifrån att godisautomaten var förstörd, men hon gick aldrig in i lokalen utan ringde i stället omedelbart till polisen och anmälde händelsen.

Polisen konstaterade vid en undersökning av lokalen att gärningmannen (eller -männen) mycket riktigt har förstört godisautomaten och tagit med sig godis och läsk därifrån.
De nöjde sig troligen med bytet, för de verkar inte ha fortsatt inbrottet i resten av Folkets Hus.

Inga spår har kunnat säkras, enligt polisen.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020