Invigningen av Köpings nya badhus och sporthall blir digital
Sänds direkt via kommunens hemsida.
Sänds direkt via kommunens hemsida.
Det har spelats någon enstaka match och hållits träningar och skolverksamhet i Köpings nya sporthall. Någon officiell invigning av hallen och badhuset har dock inte blivit av på grund av rådande pandemi. Men på lördag är det dags – i digital version.
Invigningen, som startar klockan 10, kommer att direktsändas på Köpings kommuns hemsida. Det meddelar kommunen i ett pressmeddelande.
”Det mesta som en invigning ska innehålla; högtidliga tal, pampig fanfar och den obligatoriska bandklippningen är med”, skriver kommunen.
Förra kommunalrådet Elizabeth Salomonsson (S) och Jonny Clefberg (S), ordförande i Kultur- och folkhälsonämnden, har testat badet i samband med förinspelningar inför invigningssändningen.
– Det är en stor ära för mig att få inviga den fina framtidssatsningen som Köpings Bad & Sport är. Jag hoppas och tror att den ska bli till stor glädje för alla besökare, såväl gammal som ung, liten som stor, säger Elizabeth Salomonsson i pressmeddelandet.
– Det hade varit fantastiskt om det hade gått att ha en stor invigning med en kö och flera hundra personer som kom. Men det känns ändå bra att göra så här nu så att det blir klart och redo för verksamhet, säger Jonny Clefberg.