Köpings kommun inleder medborgardialog kring Kristinelunds sportfält
Vill fånga upp invånarnas åsikter kring vad man vill se på "Krillan" i framtiden.
Vill fånga upp invånarnas åsikter kring vad man vill se på "Krillan" i framtiden.
Just nu pågår en utredning kring Kristinelunds sportfält. Kultur- och fritidsförvaltningen vid Köpings kommun har därför fått i uppdrag att leverera information kring status på befintliga byggnader och utnyttjandegrad för anläggningen samt ett underlag kring hur sportfältet skulle kunna utnyttjas i framtiden.
”Idag är sportfältet en plats för det traditionella föreningslivet och det ska det fortsätta vara även i framtiden. Samtidigt finns idag ytor som inte används optimalt, där det finns möjlighet att skapa aktiviteter för fler. Det övergripande målet för det nationella folkhälsoarbetet är att skapa förutsättningar för en jämlik och jämställd hälsa för hela befolkningen. På sportfältet är ca. 80% av besökarna män och 20% kvinnor. 90% är i åldersspannet 11-25 år”, skriver Kultur- och fritidsförvaltningen vid Köpings kommun i ett pressmeddelande.
Förvaltningens vision är att Kristinelunds sportfält ska bli en öppen och jämställd mötesplast för rörelseglädje och möten.
”En folkhälsopark där du oavsett intresse och ålder kan hitta din form av rekreation och aktivitet. En plats där vi möts över generationsgränserna och upplever kultur eller idrott. En viktig del i utredningen är att fånga upp invånarnas åsikter kring vad man vill se på sportfältet i framtiden vid en eventuell satsning på ombyggnad och ökat utbud av aktiviteter”.
Detta kommer att göras genom en webbenkät där kommuninvånare kommer att få svara på frågor kring sportfältet i framtiden. Enkäten lanseras den 28 september och sista svarsdag är 28 oktober.
”Utifrån enkäten genomförs sedan ett dialogforum den 5 november, dit allmänheten är inbjuden för en fortsatt diskussion kring de synpunkter som framkommit i enkäten. En sammanfattning av synpunkterna kommer att inkluderas i utredningen och utgör en bra grund till ett framtida politiskt beslut”, skriver Kultur- och fritidsförvaltningen i pressmeddelandet.