Lång bortaresa väntar Stars: ”Det blir en utmaning”
Köpingslaget jagar tredje raka segern.
Köpingslaget jagar tredje raka segern.
Två matcher – två segrar.
Det är Stars sköna facit i säsongsinledningen. Laget inledde seriespelet med att besegra Malbas med 94–78 hemma i KB-hallen. I den andra seriematchen, när Högsbo gästade Köping, fick Stars slita hårt för fullpoängaren. Hemmalaget inledde energilöst och låg som mest under med 19 poäng. Stars kunde till sluta visa klass och vann med 78–66.
– Vi är jättenöjda med två segrar mot bra motstånd. Efter Högsbomatchen, där vi vände ett stort underläge, pratade vi om att sämre lag inte skulle kunna vända och vinna en sån match. Det är en styrka att kunna vinna en match efter att ha legat under så stort. Det bygger identitet och karaktär. Så stämningen i laget är bra efter två matcher. Vi har haft bra träningar och vi har en bred trupp. Det är segrarna i tabellen som räknas och vi har 2–0 hittills. Vi är på rätt bana, säger Starscoachen Panagiotis ”Jotti” Nikolaidis.
Under lördagen väntar svåra Eos på bortaplan. Skånelaget har inlett säsongen med en seger och en förlust. Stars är redo för sin första bortamatch för säsongen.
– Det blir nya intryck för de nya spelarna, vissa har inte spelat där nere förut. Men samtidigt är de så pass rutinerade så det borde inte vara något problem. Men på hemmaplan lever vi mycket på energi och har hemmapubliken i ryggen. Vi vill spela med fart i alla matcher, men på bortaplan kanske man måste bromsa och spela närmare korgen och utnyttja tyngden vi har. De vapnen kommer vi kunna använda i alla bortamatcher.
Hur går tankarna inför bortamötet med Eos?
– Det är en klurig bortamatch. Det är ett bra lag och de har många spelare som har spelat i Basketligan. Det kommer att bli tufft, säger tränaren.
Och det finns en taktisk detalj som ”Jotti” poängterar:
– Eos har några halvlånga spelare som spelar längre ut på golvet och är bra på att skjuta treor. Det blir en utmaning för våra längre spelare som inte får bli slagna där. Men det kan även vi utnyttja, då vi har längre spelare som offensivt kan uttnyttja sin storlek nära korgen.
Under träningsveckan har inte stjärnspelaren Aleksa Solevic tränat med boll. Pointguarden har problem med en fingerskada, men siktar på att spela mot Eos.
– Vi får se, men planen är att han ska spela. Han får testa med boll under dagen. Vi räknar med att han ska spela. Att han inte har tränat fullt ut har varit en försiktighetsåtgärd, för att inte såret ska förvärras. Men det är inte optimalt att Aleksa inte har tränat med boll i veckan. Men han är rutinerad och smart så det ska inte vara någon fara.
I övrigt då, hur är läget i truppen?
– Det är bra. Alla är redo och laddade för fight.
