Evenemang
16:00 | 16 november 2018

Chorus framför sånger om utmaning och förändring

Ordnar välgörenhets-konsert i Sorbykyrkan på lördag kväll: ”Sångerna representerar så mycket”, säger körledaren Sören Oscarsson.

Kören Chorus i full färd med repetitioner inför lördagens välgörenhetskonsert. Foto: David Eriksson

På lördag bjuder flitigt anlitade kören Chorus med musiker på konserten ”Sånger som förändrar” i Sorbykyrkan i Munktorp. Det är en välgörenhetskonsert med sånger från jordens alla hörn och där alla sånger bär på en berättelse om utmaning och förändring.

Sångmaterialet är framtaget av Diakonia, en biståndsorganisation som arbetar för att få till en förändring för utsatta människor runt om i världen. Sånger som använts för att sprida glädje, men även använts som drivkraft för en bättre värld i kampen för rättvisa, fred och frihet.

– Det här är en samling från flera länder. Genomgående är det folk som har kämpat för sin tillvaro. Om kamp som håller folk vid liv och ger en tro på framtiden, säger Sören Oscarsson, körledare för Chorus, och ger några exempel:

– En sång är från Afghanistan. Mannen som skrev den blev mördad för sången. Sen råkade en kvinna som framförde låten tappa slöjan i tv-sändning. Hon blev mordhotad och har tvingats gömma sig efter det. Sångerna representerar så mycket.

Konserten kommer även innehålla sånger från Sydafrika, USA, Nicaragua, Västbanken, Estland, Lettland, Litauen med flera. Sångerna kommer både vara medryckande och fartfyllda, men även blandas med lite känslosammare.

Den 40 personer starka kören har tränat flitigt inför konserten. På lördag kommer de vara mer än redo, menar Sören Oscarsson.

– Ja, absolut! Vi måste hålla i gång hela tiden, annars tappar man. Det är en jättetrevlig kör och ett härligt gäng där alla tycker om att vara med. Det kommer bli en väldigt fin kväll i Sorbykyrkan.

Inträdet till konserten kommer vara gratis, men det kommer samtidigt ske en insamling till Diakonias arbete i världen.

Utöver ”Sånger som förändrar” råder det just nu bråda dagar för Chorus. Innan julbestyren får ta vid kommer framöver även att uppträda på en adventskonsert i Malma kyrka samt vid julkonserten i Köpings kyrka tillsammans med andra körer.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020