Basket
18:00 | 28 februari 2019

Niklas Larsson på väg mot karriärens bästa säsong

24-årige forwarden har nått nya höjder i Köping Stars – tack vare fina skyttet från distans: ”Jag har hållit en bra nivå”.

Forwarden Niklas Larsson har imponerat med sitt skytte under säsongen. Foto: David Eriksson/arkiv

Med 74 av 163 trepoängare i nät är Köping Stars Niklas Larsson fjärde bäst i hela SBL så här långt under säsongen. Siffrorna motsvarar 45,4 procents säkerhet från distans.

– Det är bra statistik, absolut. Jag har varit en bra skytt länge och haft över 40 procent flera säsonger, men här i Köping skjuter jag mer än tidigare. Det känns skönt att mina siffror ökat trots att jag tar fler skott, säger Niklas Larsson, och fortsätter:

– Jag känner att jag skjuter med gott självförtroende och med ett förtroende från både tränarna och grabbarna i laget. Samtidigt får jag god hjälp av killarna i laget som ger mig bra passningar som jag kan förvalta.

Tack vare sin fina skottprocent går Larsson nu mot sin poängmässigt starkaste säsong i SBL. I nuläget snittar forwarden 13,8 poäng per match vilket är betydligt högre mot hans bästa säsong i Jämtland där snittet låg på runt tio poäng.

– Det hänger ju så klart ihop med att jag skjuter mer, men det känns kul. Det roligaste som finns är ju att göra poäng. Samtidigt blir det svårare och svårare när motståndet vet att jag kommer ta mycket skott. Jag har hållit en bra nivå den här säsongen och framöver gäller det för mig att hålla i det snitt jag har för att hjälpa laget.

Stars har den senaste tiden varit spellediga på grund av ett landslagsuppehåll. Ett uppehåll där de kunnat kurera skador, vilat upp sig och även kunnat träna på ordentligt.

Sex matcher återstår i SBL:s grundserie och Stars jagar frenetiskt Umeå i kampen om den sista slutspelsplatsen som även innebär förnyat kontrakt i högstaserien.

– Det kommer bli tufft här i slutet. Jag tror att matchen mot just Umeå kommer bli väldigt avgörande. De har bättre inbördesstatistik på oss samtidigt som vi har ett lite tuffare spelprogram kvar, men jag tror det kommer vara spännande ända in i sista omgången, spår Niklas Larsson.

– Vi kommer förmodligen behöva vinna mot minst ett av topplagen för att kunna nå slutspel. Det är en kul situation att vara i. Vi har press på oss, men det är vi som jagar, säger han vidare.

Här näst för Larsson och Stars väntar ett topplag på bortaplan. På fredag reser Köpingslaget norrut för att möta tabellfyran Luleå.

– En av de svåraste bortamatcherna på hela säsongen, men det känns kul att just den kommer efter uppehållet. Vi har väldigt mycket att spela för och alla chanser att vinna. Jag hoppas vi kan sno den matchen, avslutar Stars-forwarden Niklas Larsson.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020