Ökat intresse för kosttillskott i pandemitider
Anna-Lena Nordin på Hälsokraft Köping vittnar om en större efterfrågan på d-vitamin.
Anna-Lena Nordin på Hälsokraft Köping vittnar om en större efterfrågan på d-vitamin.
Under hösten 2020 startade Anna-Lena Nordin Hälsokraft-butiken i centrala Köping. Påverkan av Covid-19 har med andra ord varit kännbar redan sedan starten.
Hur ser efterfrågan ut när det kommer till kosttillskott?
– Jag skulle säga att det handlar väldigt mycket om medvetenhet och hur pass individen själv är påläst kring om man kan bygga sitt immunförsvar och vad man bygger sitt immunförsvar med. Nu i pandemitider har vi sett större efterfrågan på framförallt d-vitamin, c-vitamin och zink som är de mineraler och vitaminer som framförallt bygger upp immunförsvaret på bästa sätt, säger Anna-Lena och fortsätter:
– Efterfrågan har definitivt förändrats under pandemin och då framförallt efterfrågan på d-vitamin.

Utöver d-vitamin som är en riktig storsäljare är det många som köper zink och magnesium.
– Många äter magnesium för att man vill sänka sitt blodtryck, för att man har muskelkramper eller för att man har problem med sömnen. Vi säljer även mycket kolloidalt silver och rödbetsjuice.
Anna-Lena Nordin menar att kosttillskott i allra högsta grad är viktigt för att bibehålla en frisk kropp.
– Kroppen behöver vitaminer, man vet att näringen i våra livsmedel har sjunkit drastiskt under 1900-talet och 2000-talet och att vi inte får i oss det vi behöver genom maten längre. Sedan blir man ju alldeles beklämd när Folkhälsomyndigheten inte kommer med några direktiv om hur man kan öka på sina hälsa med kosttillskott, det är galet.
Hon fortsätter:
– Det är var människas eget ansvar att läsa på om vad man kan göra för sin egen hälsa. Jag kan ta en 30 minuters härlig promenad varje dag, det bygger massvis med immunförsvar och kroppen blir mycket mer motståndskraftig. Jag kan stoppa i mig en multivitamin och en multimineral varje dag och se vad det gör för min hälsa. Det räcker att prova det i 14 dagar så känner man att man blir piggare, gladare, sover bättre och blir mindre stressad avslutar Anna-Lena Nordin.