Undrar vem som havererat med rättstänkandet?
Det var 176 personer som överklagade fullmäktiges beslut 2016, först i Förvaltningsrätten där det avvisades (kommunen gjorde rätt enl reglerna) och sen i MMD.
Vi var 126 personer som skrev under medborgarförslaget juni 2018 om att stoppa projektet, varav 92 personer var med och överlämnade skrivelsen i samband med fullmäktige.
Undrar om det är som det tyska ordet “Rechtshaber” säger: “Den som haver rätt” är vi och VDn och den politiska maktgruppen med S, V och M som är rättshaveristerna. De verkar i alla fall ha missförstått detta med att all makt kommer från folket, och inte att all makt kommer från dem.
VA-projektet kommer att leda till kraftigt ökade kostnader för samtliga medborgare anslutna till VA kollektivet i Köping.
De kommer att betala stora delar av projektnotan på flera hundra miljoner på sina vattenräkningar. Då räcker inte de 43 procent som vattenavgiften höjdes med i våras, det kommer bli många gånger dyrare med vatten än idag. Kanske skatten höjs också.
Därtill har Köping liksom alla andra kommuner i Sverige bara bristfälligt underhållit VA-systemens ledningar, pumpstationer och reningsverk under drygt 40 år, och nu läcker systemen så mycket att det börjar bli problem.
Orenat vatten rinner ut i Mälaren varje gång det regnar mycket eller är stor snösmältning och avloppsledningarna byter vatten med omgivande mark.
Man verkar tänka att det gör ju ingenting, de bräddningarna och de kontinuerliga utsläppen står ju bara för nästan 1000 gånger mer än från NorrMälarstrand. Då är det ju bättre att börja med Norrmälarstrand och åtgärda de diffusa minimala avloppsutsläppen, i stället för att fixa det som läcker och inte fungerar i nuvarande VA-system i staden.
Men Köpingsbon är nog nöjd med besluten, eftersom de som nu tar över på NorrMälarstrand efter att Köpingsborna tvingas sälja sina hem och fritidshus där, är Storstockholmsbor, som tycker de funnit prisvärda fritidshus.
De tänker ju inte flytta hit och bidra med skatter, men det är ju inget som bekymrar ledande politiker i Köping. Det är ju sagt på fullmäktige att detta projekt kan man ju inte utvärdera på en gång efteråt (som man skulle kunna om det nu var vattenmiljön man vill rädda) utan utvärderingen måste få vänta en 40-50 år framåt i tiden och då är vi ju borta.
Då hoppas man att kommunen, som nu ligger på 6:e sämsta plats i näringslivets ranking, fått en ny och rikare befolkning, än det vanliga folket i Köping.
Dessutom har nog de med gott om pengar i Köping också försett sig med fritidshus, när de säljs av panikslagna Köpingsbor till reapris. Det blir en bra affär på lång sikt.
Anders Segerberg, Dåvö
Det här är en debattartikel. Skribenten är fristående och åsikterna är skribentens egna.
Vill du skriva en debattartikel? Skicka din debattartikel till debatt@magazin24.se. Bifoga skribentens namn, adress och telefonnummer.
Max 3 600 tecken. Det går bra att skriva under signatur.