Traditionsenligt valborgsfirande i Munktorp.
Många far in till städerna för att titta på majbrasa, men även på landsbygden hålls traditionen vid liv. Magazin24 begav sig till Munktorp för att bevittna deras firande.
Elden ville inte riktigt blossa upp men det var trots det en gemytlig stämning. Byborna hade tagit sig ur sina hem och samlats för att tillsammans få elden att vakna till liv. Kören på plats hälsade folket välkomna med finstämd sång innan brasan tändes med hjälp av folkets rop ”det brinner, det brinner, det brinner, eld, eld, eld”.
Årets talare var ingen mindre än Hembygdsföreningen Munktorps Sockengilles nya ordförande Sofia Uppsäll som talade om det fina med landsbygden och om att våren nu är kommen. Efter tal och mer körsång marscherade sedan munktorpsborna upp till det traditionella musikcafeet i Sorbykyrkan för att lyssna på mer musik.
Vackert och enkelt men mer än så behöver inte ett valborgsfirande vara.


