Ewa Risberg ska utveckla Köpings centrumhandel
Köpings Centrumförening har utsett en ny aktivitetsledare.
Köpings Centrumförening har utsett en ny aktivitetsledare.
På tisdagen presenterade Köpings Centrumförening sin nya aktivitetsledare för föreningen och dess medlemmar. Köpingsbon Ewa Risberg tillträder uppdraget den 1 oktober.
Ewa Risberg har en bakgrund som säljare och kommer framöver att arbeta med de lokala handlarna och centrumhandelns utveckling.
– Centrumföreningen ser med stor tillförsikt på att centrumledningen åter skall ta fart i Köping. Ewa har kunskaper om oss handlare och vår verklighet samt ett upparbetat nätverk i Köping sen tidigare. Hon har också bra kunskaper och erfarenheter om marknadsföring och säljaktiviteter som kommer att komma handlarna och deras konsumenter till nytta. Vi ser också framåt mot en verklighet utan Covid-19 och ökade aktiviteter i Köpings centrum, säger Pirkko Toivanen, ordförande i Köpings Centrumförening, i ett pressmeddelande.